Jedná se o část 3D grafiky zabývající se modelováním objektů pro 3D scény. 3D modelovaní má svá úskalí a zákonitosti. Jde o dovednost, která vyžaduje trénink a zkušenosti. Zkušený 3D modelář dokáže vytvořit model čehokoliv co existuje ve skutečnosti při dodržení požadované a předem definované míry detailnosti.

Existuje několik druhů modelovacích technik. Různé techniky se používají pro rozličné formy modelování - např.: organické modelovaní, přesné technické modelovaní. V modelování existují také určitá pravidla a každý kdo má v úmyslu se modelováním živit by je měl znát. Vyplatí se je totiž dodržovat. Ať už důvodu spokojenosti klienta nebo jen pro zajištění kvalitního modelu bez chyb při jeho následném zahušťování. Dobře provedený model je vždy ku prospěchu finálního řešení. Výsledek vždy ale závisí i na dalších kritériích (použité materiály, kompozice, osvětlení).

Profesionální 3D modeláři si zakládají na čistotě - správnosti modelu. Není to profesní deformace, ale nutnost vzniklá pod diktátem efektivity.